Rozhovory

Roman Čáp: Česká Skalice má obrovský potenciál

Roman Čáp Ambiciózní trenér Roman Čáp má za sebou rušné období. Nejprve hodně pozvedl FK Náchod/Deštné, tým zachránil v České fotbalové lize. Klub mu ale překvapivě neprodloužil smlouvu, údajně kvůli konfliktu s hráčem Kopeckým. Bez trénování dlouho nevydržel - ve svém bydlišti Havlovicích dovedl počátkem července domácí tým až do finále Havlovického poháru, jeho svěřenci nakonec obsadili stříbrnou pozici. Nového šéfa lavičky TJ Jiskra Česká Skalice, účastníka krajského přeboru mužů, zpovídal Petr Záliš.

Romane, jak jsi se dostal k trénování fotbalistů České Skalice?
Měl jsem několik nabídek z různých klubů. V první chvíli jsem nevěděl, jestli si dám přestávku a budu se více věnovat rodině nebo kývnu na nabídku České Skalice. Nakonec jsem se dohodl s vedením skalického klubu na roční smlouvě, je to pro mě výzva.
V jakém stavu jsi mužstvo v létě přebíral?
Trenér Lokvenc zde odvedl velký kus práce. Viděl jsem Skalici ve třech jarních mistrovských zápasech, sešli jsme se s hráči už i na tréninku. Ten tým má obrovský potenciál, kádr je mladý. Teď bude hlavně záležet na tom, jak se hráčům bude chtít pracovat.
S jakými cíli zahájíte nový ročník krajského přeboru?
Nejdříve chceme získat nějaké body a nestresovat se bojem o záchranu. Chceme hrát dobrý fotbal a pohybovat se v horních patrech tabulky krajského přeboru, abychom do České Skalice přilákali hodně spokojených diváků.
Kádr skalického týmu jistě dozná změn. Můžeš už nyní prozradit, kdo by měl tým posílit?
Do letní přípravy by měli naskočit Michal Vít z Hronova, Patrik Nyklíček ze Starých Buků a Michal Franců z Velkého Poříčí. Další posily jsou ještě v jednání.
Dříve jsi trénoval mládež, nyní vedeš dospělé. Je v tom nějaký zásadní rozdíl?
Já si myslím, že je dobré vyzkoušet si trénovat různé kategorie. Mezi starším dorostem a dospělými velký rozdíl nevidím, naopak si myslím, že tato práce je velmi podobná. Trenér staršího dorostu by podle mého názoru měl v klubu úzce spolupracovat s koučem dospělých.
Vraťme se na závěr k Tvému jarnímu působení v Náchodě: kdyby v budoucnu přišla nabídka na trénování náchodského áčka, šel bys do toho znovu?
Za současné situace a za stávajícího vedení klubu toto nepřipadá v úvahu. Na náchodském fotbalu mi záleží, cítím se jako Náchoďák, ale po tom všem, co se odehrálo po "kauze Kopecký - Čáp", to nejde. Možná by stálo za zamyšlení i to, proč kvalitní trenéři z Náchoda odcházejí do jiných klubů. Havlíček s Vojnarem jsou v Letohradu, Vejprava působí v Broumově, Klemenc v Novém Městě. Hráči z blízkého okolí působí v klubech vzdálených několik desítek kilometrů, na druhou stranu do Náchoda dojíždějí fotbalisté podobné kvality z velké dálky.
Děkujeme za rozhovor!

Roman Čáp pozvedl náchodský fotbal

Roman Čáp Fotbalisté FK Náchod/Deštné měli problém. Začátek jara jim v České fotbalové lize nevyšel, tým se po sérii porážek nebezpečně posouval k sestupovým vodám. Vedení klubu zariskovalo a provedlo změnu na trenérském postu. Odstupujícího kouče Petříka vystřídal havlovický Roman Čáp, který předtím působil u náchodského dorostu. Bývalého hráče Sparty Úpice nebo Velkého Poříčí, jehož levačka strašila spoustu gólmanů, vyzpovídal Petr Záliš. Poslechněte si audio.

Romane, jak ses vlastně k náchodskému áčku dostal?
Obdržel jsem nabídku od vedení klubu po neuspokojivých výsledcích na začátku jara. Vzal jsem si dva dny na rozmyšlenou a nakonec jsem tu nabídku přijal. Já jsem ten mančaft znal, věděl jsem, že má kvalitu. Chtělo to jen hráče psychicky zvednout a dostat je do pohody, a to se snad povedlo.
Předtím jsi trénoval náchodský dorost. Jak na to období vzpomínáš?
Velice pozitivně, strávil jsem s dorostenci dva a půl roku, bylo to krásné období. Dobře se mi s mladými hráči pracovalo. Podařilo se mi tam přenést některé myšlenky, nakonec to bylo vidět i na výsledcích. Nějakých dvanáct kol jsme neprohráli, možná i proto jsem dostal nabídku vést náchodské áčko.
Asi je těžké cestovat prakticky denně z Havlovic do Náchoda na tréninky a zápasy. Jak to zvládáš?
Těžko! Kloubím to různě s prací, která je pro mě samozřejmě prioritou. Snažím se to zvládnout, uvidíme, jak to bude dál.
Budeš na lavičce náchodského áčka také v příští sezoně?
S vedením klubu jsem se zatím dohodl na spolupráci do konce jarní části. Po sezoně se budeme bavit, co a jak dál.
V České fotbalové lize se Tvým svěřencům daří. Lze hráčům vůbec něco vytknout?
Já nejsem trenér, který by se spokojil jen s výsledky. Nepovedl se nám například druhý poločas v Teplicích, kde jsme neplnili úkoly, které jsme si v kabině řekli. Je tam spousta věcí, na kterých ještě musíme zapracovat a hru ještě více zkvalitnit.
Na co má současný náchodský kádr? Mohl by se v dohledné době pokusit o postup do druhé ligy?
Na to se těžko odpovídá. Je to otázka kádru i klubu, který na vstup do profesionálního fotbalu musí být připravený. Třetí liga je podle mě v současné době pro náchodský fotbal to pravé.
Do Náchoda vozíš z Havlovic i svého syna. Jak si vede?
Zatím je v přípravce, kde si zatím spíše hrají. Baví ho to, já ho do ničeho nenutím. Přípravce se daří, když mám čas, chodím se na ně dívat.
Ty sám jsi donedávna ještě hrál. Nechybí Ti to? Neplánuješ, že ještě obuješ kopačky?
Z časových důvodů určitě ne. Měl jsem i nějaké zdravotní problémy a kariéru jsem musel ukončit. Návrat na trávník neplánuju.
Uvidíme Tě na hřišti aspoň v průběhu letošního 30. ročníku Havlovického poháru?
Nevím, jestli mi to zdraví dovolí. Spíše budu pomáhat s občerstvením, možná se objevím na lavičce jako asistent trenéra havlovického týmu.
Díky za rozhovor, ať se ti daří i nadále!

Zpět na Havlovické sportovní noviny.